متن مورد نظر متن مورد نظر متن مورد نظر
آشنایی با فرقه اهل حق3
نویسنده ابو فاطمه در 11:57 ب.ظ | نظرات()

گفتار چهارم: مناطق محل سکونت اهل حق 

1. اهل حق در ایران

 

الف ـ استان كرمانشاه

1. شهرستان كرمانشاه و روستاى گره بان از توابع شهرستان هرسین.

2. كرند غرب و توابع آن، از عمده ترین مراكز اهل حق است. علاوه بر شهر كرند، ساكنان قریب به 120 روستاى تابع دهستان گهواره به جز چند روستا كه پیرو مذهب شافعى مى باشند، اهل حق هستند. 

3. صحنه و دینور: حدود سى تا چهل درصد مردم صحنه پیرو مذهب اهل حق هستند و بسیارى از روستاهاى حومه آن نیز همین مرام را دارند. جمعیت اهل حق در بخش دینور نیز قابل توجه است.

4. بخش کوزران و ماهیدشت

5. شهرستان سر پل ذهاب


آشنایی با فرقه اهل حق2
نویسنده ابو فاطمه در 11:55 ب.ظ | نظرات()

گفتار دوم: تاریخچه خاندان مكتب

به جهت اهمیت خاندان شاه حیاسی جریان مکتبی ها، در این گفتار به طور مستقل به بحث درباره تاریخچه و روند شکل گیری این خاندان می پردازیم.

روند شکل گیری

درگذشته، شخصی به نام «حاج نعمت الله جیحون آبادی»که  اهل سقز کردستان و از طایفه مکری بوده است، به شهرستان صحنه، روستای جیحون آباد مهاجرت می نماید و با تغییر مذهب خود سر سپرده خاندان شاه حیاسی می شود. وی پس از چندی به تألیف دیوان شعر حق الحقایق یا شاهنامه حقیقت در شرح عقاید اهل حق اقدام می کند و بدین ترتیب، با کسب نام و نشان در روستای و جیحون آباد با سوء استفاده از فقر فرهنگی شدید حاکم بر منطقه، زمینه را برای یارگیری و مطرح کردن خود به عنوان قطب فراهم ساخته، موفق به جمع آوری و جذب عده ای به دور خود می شود.

آشنایی با فرقه اهل حق1
نویسنده ابو فاطمه در 11:51 ب.ظ | نظرات()

یکی از فرقه های فعال در ایران، فرقه موسوم به «اهل حق» می باشد. اگر چه این فرقه دارای شعبات مختلف است و از لحاظ عقیدتی اختلافات بسیاری با هم دارند، اما در برخی اصول با هم مشترک اند که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

شاید نتوان همه اتباع این فرقه را تحت حکم خاصی قلمداد کرد؛ ولی آنچه مسلم است که همه آن ها خود را اهل حق می دانند. طایفه، یارسان، یارستان و آیین یاری، نام های دیگری است که اینان برای خود انتخاب کرده اند. بسیاری از شیعیان اهل این فرقه را  علیُُّ اللّهی و شیطان پرست می نامند؛ اما برخی جوانان امروزی آن ها، این مسأله را اتهامی به اهل حق می دانند.


شیخ ،قطب ،مرشد1
نویسنده ابو فاطمه در 11:42 ب.ظ | نظرات()

صوفیان معمولاً یك سلسله دستورات گوناگون به پیروان خود می دهند كه در بسیاری از موارد نه با موازین عقلی سازگار است و نه با موازین شرعی ، لذا برای این كه پیروان خود را در مقابل این دستورات تسلیم كنند و آن دستورات برای آنها به تمام معنی لازم الاجراء باشد ،مقامات ...

منطق صوفیان در این باره چنین است « سالك الی الله » برای این كه از گردنه های خطرناك سلوك به سلامتی بگذرد و در پنجه ی خطرات نفسانی و وساوس شیطانی گرفتار نشود و از كشمكش و اضطراب خیال آسوده باشد ،باید رهبر و راهنمایی برای خود انتخاب كند ،چون این راه خطرناك است و قطع آن با همرهی رهروان این راه ممكن نیست!

حدود و اختیارات قطب
نویسنده ابو فاطمه در 11:38 ب.ظ | نظرات()

صوفیه برای اقطاب خود اختیارات فراوانی قائل هستند و این حدود و اختیارات از زبان کیوان قزوینی که از اقطاب مهم بوده و لقب منصور علیشاه را داشته است چنین خلاصه شده است :

1) من دارای همان باطن ولایت هستم، که خاتم الانبیاء داشت و به نیروی آن، تأسیس احکام تصوف را نمودم إلاّ اینکه ...


3) من از قیود طبع و نفس آزادم.


4) همه عبادات و معاملات مریدان من، باید با اجازه من باشد.


طراحی و کدنویسی : ثامن تم
Template By : Samentheme.ir
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic